БЕЗКОШТОВНА ДОСТАВКА НОВОЮ ПОШТОЮ ВІД 1500 ГРН
Чи буває дружба у бізнесі, як це — запускатися у війну та як тестується кожен продукт: інтервʼю із засновницями CRUMB

Чи буває дружба у бізнесі, як це — запускатися у війну та як тестується кожен продукт: інтервʼю із засновницями CRUMB


На одній із нещодавніх зустрічей команда Anywell зловила інсайт: за останні кілька місяців ми обговорювали лише українські бренди, а враховуючи, що у бʼюті-світі ми гуру, це могло означати тільки одне — UA-бренди дійсно варті уваги. Тому ми вирішили створити проєкт, який доведе, що українські виробники — якісні, сучасні і з формулами, які дійсно працюють.

Перші, хто відкрив нам деталі свого виробництва та секрети створення успішного молодого бізнесу, — засновниці бренду CRUMB Женя та Саша.


Ви молодий український бренд, який попри війну запустився і активно розвивається. Як ви гадаєте, що саме сприяло вашому розвитку і як саме попередній бізнес-досвід вплинув на створення Crumb?

Женя: У Саші за плечима був величезний досвід у космецевтиці — виробництві продукту — і своя невелика лабораторія. Я маю 17 років досвіду у маркетингу, управлінні та фінансах, у тому числі й у власних проєктах. Тобто Саша знала, як зробити класний продукт, я знала, як його упакувати і зробити із цього бізнес — абсолютний match.

У 2021 році все здавалося дуже романтичним і легким — кожен крок був зрозумілий та розрахований, а у 2022-му все змінилося. Рішення запускатися було поставлене на паузу перші два місяці повномасштабної війни, коли всі були розгублені й ніфіга не розуміли. Але вже до травня з’явилася нічим не виправдана впевненість. Більше ніж будь-коли захотілося жити, діяти, використовувати кожну мить. Зрозуміло, що результати не такі, які могли б бути за стабільної економічної ситуації, але продажі є, ми справді зростаємо, хоч і не тими темпами, якими хотілося б.

Женя,
співзасновниця бренду Crumb

А що буде далі — подивимося, проте в одному ми точно впевнені — запуститися було абсолютно правильним рішенням. Скільки енергії, любові й накопиченого досвіду вкладено в цей продукт!

Ну а величезний досвід і прокачування власних скілів у нинішніх умовах — так узагалі безцінні.

Тобто Саша знала, як зробити класний продукт, я знала, як його упакувати і зробити із цього бізнес — абсолютний match.

Розкажіть про ваше виробництво. Який у вас склад команди?

Саша: Частину продуктів ми виготовляємо у власній лабораторії, інша частина — це українське контрактне виробництво за нашими формулами. Хотіли спочатку побудувати свою потужну лабораторію, але минулий рік знецінив передбачувані інвестиції вдвічі, й це було вимушене рішення. Хоча воно залишилося в планах. 

Зараз у нас два контрактні виробництва та наше власне невелике. Зробили так навмисне, щоб розкидати виробничі сили різними регіонами, торік і цієї зими така диверсифікація була як ніколи актуальною. Використовуємо в нашій продукції сировину, яка має сертифікати міжнародного стандарту: ECOCERT, COSMOS Standard та інші. Постачальники сировини в нас дуже надійні, працюємо з ними вже не один рік.

Crumb,
процес виробвництва

Але є в нас і наш улюблений постачальник висушеної кропиви — дід Остап із Верховини, використовуємо її для твердого шампуню для жирної шкіри голови.

Використовуємо в нашій продукції сировину, яка має сертифікати міжнародного стандарту: ECOCERT, COSMOS Standard та інші. Постачальники сировини в нас дуже надійні, працюємо з ними вже не один рік.

Саша та Женя,
засновниці Crumb

Розкажіть про створення свого найпопулярнішого товару. 

Женя: Якщо виділити прям суперстар, то це крем для рук і батер — абсолютні переможці продажів. Крем дуже люблять за легку текстуру, бо він не жирний, моментально вбирається, а це так важливо, коли все життя на бігу, адже в нас завжди щось у руках: або телефон, або кермо, або ноутбук. Немає часу чекати, коли крем вбереться. Він настільки сподобався дівчаткам, що зараз ми випустили великі формати, щоб використовувати його і для тіла.

Crumb

Саша: Також це SOS-маска для лікування пошкодженого волосся — коктейль з олій, екстрактів, дорогих активів. Сам склад розроблявся приблизно місяць. А це означає місяць активного пошуку в літературі та в постачальників саме тих інгредієнтів, які потрібні та які працюватимуть. А потім було десь 5-7 зразків — поліпшували формули, змінювали колір, аромат, вона наш super hero в продуктах для волосся.

Crumb

Як ви тестуєте кожен продукт і скільки часу та процесів проходить від задуму до реалізації нової позиції?

Саша: У середньому це 3-6 місяців. Спочатку тести на стійкість формули. Метод прискорення зберігання, який ґрунтується на підвищенні температури зберігання приблизно на 10°С, витримуванні продукту за такої температури декілька тижнів і потім повторне дослідження, яке може показати стабільність косметики; тест на стресові температури, коли продукт заморожується та розморожується, або охолоджується та нагрівається. Також проводили тести на сумісність з упакованням.

Далі — тестування на ефективність та дію. Тут ми залучаємо не лише команду, а й багатьох наших клієнтів, хто з нами вже давно.

Саша,
співзасновниця бренду Crumb

Але взагалі найвередливіша в команді Женя — їй завжди все не так. У неї пухнасте волосся, шкіра тут суха, тут жирна, одне слово, їй складно догодити. Тож відповідально можу сказати, що наша косметика пройшла найвибагливішого клієнта в її обличчі. Якщо знайдеться хтось ще більш вибагливий, ніж вона, — запрошую до нас у команду для тестування, це дуже посилить наш продукт. Ну і вибір ароматів — так це взагалі найскладніший етап!

Crumb,
тестування косметики

Женя: Аромати на 100% — суб’єктивна оцінка. Насамперед це накопичений досвід, спогади, асоціації, і у кожного вони свої та дуже особисті. Комусь сантал пахне солоними огірками, а комусь — магією літньої ночі. Тому аромати ми вибираємо приблизно у 6-7 етапів. Декілька «сліпих дегустацій», додаємо його в продукт, живемо з ароматами, даємо пробувати людям із різними психологічними типажами.


Кажуть, дружби в бізнесі не буває, ви згодні з цим? Ви розділяєте робочі й особисті стосунки чи балансуєте між ними?

Женя: Коли ми вирішили стати партнерами, ми не були близькими друзями, швидше  дуже хорошими знайомими, які оцінили знання та можливості один одного і вдарили по руках. Але треба розуміти, що бізнес-партнерство — насамперед це людські стосунки, і як будь-які стосунки їх важливо будувати по цеглині, терпляче, не забуваючи про спільну мету. Це не місце, щоб мірятися его, навпаки, найкращий спосіб йти в уразливість, відкрито говорити один одному про те, що турбує, де болить.

Продукт — це як дитина, а красиві та щасливі діти народжуються тільки в коханні.

Саша: Ми із Женею дуже різні й часом буває складно, але це й неймовірне зростання. Посилюючи один одного, ми бачимо, як це відбивається на продукті та результатах.


Які ви для себе визначили правила ведення спільного бізнесу, що допомагають вам розвивати бренд і підтримувати одна одну?

Саша: Слухати одна одну, посилювати, йти на компроміс, постійно рости і, звичайно, хвалити одна одну. Бізнес у партнерстві має класну перевагу: коли вигоряє один, другий його підтримує.

Женя: Пам’ятати, що будь-яка ситуація має безліч граней, і кожна з нас бачить якусь свою. Якось ми домовилися в разі конфліктів розповідати одна одній, що кожна відчуває, починаючи з «Я». «Я відчула себе так, мені здалося, я оцінила…» Без звинувачень, без «Ти». І саме такий підхід допомагає вирішити максимально безболісно кожну проблему у взаєминах. Намагаємось застосовувати )

Саша та Женя,
засновниці Crumb

Саша: Хоча добре посваритися, випустити пару й потім обійнятися — теж кілька разів рятувало.


Наскільки добре ви знаєте одна одну: якби потрібно було обрати один улюблений засіб з асортименту Crumb, який би обрала ваша партнерка й чому? 

Женя: Саша дуже любить квітково-деревний батер.

Саша: Женя — це крем для рук нарцис-амбра-шкіра.

Удвох: І міст для обличчя!


Ваш ідеальний ранок, який він?

Саша: Мій ідеальний ранок — це коли ще всі сплять, місто тільки прокидається і я можу походити по квартирі в сонячних промінчиках. Зробити ранкову йогу, у тиші випити улюблений чай та поснідати одна.

Але дуже сумую за батьківським домом, де ми з мамою могли зранку походити по травичці з росою босими ногами, зробити зарядку та випити чаю із сирниками. На жаль, зараз моє рідне місто окуповане. Я дуже сумую.

Женя: До того, як у мене з’явився собака, це встати о 6 ранку й займатися йогою і медитацією, а тепер це встати о 6 ранку, щоб гуляти із собакою по місту й у мороз, і в дощ. Випити кави в кав’ярні, що тільки-тільки відкрилася. Люблю гуляти сонним Києвом, мені дуже подобається моя нова медитація. З б’юті-рутини — це контрастний душ, олія для тіла й масочка для обличчя.

Crumb
Саша та Женя,
засновниці Crumb

Сообщение Чи буває дружба у бізнесі, як це — запускатися у війну та як тестується кожен продукт: інтервʼю із засновницями CRUMB появились сначала на Anywell.


Read the original article