Повний гайд: що потрібно знати про санскрін
Якщо у нульових засмага була актуальною й ледь не кожен або цілими днями приймав сонячні ванни, або відвідував солярії, то зараз всі активно говорять про захист шкіри й максимальне зменшення перебування на сонці у гарячі години.
Виявляється, санскрін, або ж сонцезахисний засіб, має більше показників, ніж ви думаєте: інгредієнти, рейтинг SPF та правила використання мають значення при виборі засобу для захисту від сонця.
Але як саме санскрін захищає вашу шкіру і як вибрати найкращу формулу для ваших потреб?
Розберемося в цьому питанні з косметологом Anywell Тетяною Коцаренко.
Чому потрібно захищати шкіру від сонця?
На жаль, сонячні промені прискорюють фотостаріння, викликають зморшки і утворення пігментації на обличчі.
Найбільш серйозні наслідки включають збільшення ризику виникнення меланоми (злоякісного пухлинного утворення), розвитку раку шкіри, появу дерматиту, а також загострення захворювань шкіри, таких як акне.
Що таке SPF?
«SPF (sun protection factor) — це ступінь захисту шкіри від сонця, а саме скільки часу можна перебувати на сонці та не отримати опік».
Більшість санскринів містять кілька активних компонентів для захисту від обох типів шкідливих ультрафіолетових променів — UVA та UVB, які досягають поверхні землі.
UVB-промені вражають лише верхні шари шкіри і спричиняють сонячні опіки та навіть рак шкіри.
UVA-промені проникають глибше і викликають видимі ознаки старіння та гіперпігментацію через пошкодження колагену.
Тому найкраще мати сонцезахисний засіб широкого спектра дії, який захищає від обох типів променів.
Як вибрати засіб із SPF?
Щоб обрати SPF, потрібно пам’ятати про те, що засоби різняться за фільтрами: фізичні, хімічні та комбіновані.
Які фільтри краще? Однозначної відповіді на це запитання немає, адже в усіх фільтрів є свої плюси та мінуси.
Фізичні фільтри, мов щит, відбивають УФ-промені, й більше підходять для потужного захисту. Чудово працюють для чутливої шкіри та для тих, хто користується ретинолом, кислотами чи іншими агресивними компонентами. Однак за текстурою фізичні фільтри щільніші та залишають білувату плівку на шкірі.
Хімічні фільтри поглинають УФ-промені, попереджаючи їхній вплив на шкіру. Хімічні фільтри є двох типів: старого (нефотостабільні) та нового (фотостабільні). Перші потребують оновлення кожні три години. Другі — в умовах міста не потребують оновлення, а також мають комфортну і небілу текстуру, яка до того ж зволожує шкіру.
Комбіновані мають у складі хімічні та фізичні фільтри, їх можна не оновлювати протягом дня, а також вони більш універсальні. Їх ще називають захистом широкого спектра.
«Якщо збираєтесь до моря або хочете захистити дитину від сонця, то краще брати фізичні. Але памʼятайте: на пляжі чи біля басейну будь-який сонцезахист потрібно оновлювати кожні три години. Проте в місті достатньо хімічних або комбінованих фільтрів, які можна не оновлювати впродовж дня».
Для якого типу шкіри який вид SPF краще підбирати?
Для сухої шкіри рекомендується використовувати звичайний сонцезахисний крем або молочко, водночас для жирної та комбінованої шкіри більш зручними будуть гель, лосьйон або флюїд, які не залишають жирного блиску.
Для поновлення сонцезахисту підійдуть продукти у формі стіка. І обовʼязково захищайте губи від сонця — для цього достатньо використовувати бальзам або помаду із сонцезахисними фільтрами.
Як користуватися санскріном?
Санскрін — це косметичний засіб, у складі якого є SPF. Його потрібно наносити за пів години до виходу на вулицю, щоб фільтр встиг «ввімкнутися» і почати свою роботу. Для обличчя достатньо 1/4 чайної ложки або два пальці засобу, на шию та вуха — ще два.
Не забувайте, що фільтри нижче 30 не захищають нашу шкіру
Які типи позначок що означають (SPF 15, SPF 30, SPF 50, PA+)
Цифри, які вказані біля абревіатури SPF, означають ступінь захисту шкіри від сонця.
SPF 15 — блокує 93% променів
SPF 30 — блокує 97% променів
SPF 50 — блокує 98% променів
PA (+++) — азійське маркування ступеня захисту від UVA-променів
Способи вирахування тривалості дії SPF можуть варіюватись залежно від багатьох факторів, таких як тип шкіри, інтенсивність сонячного випромінювання, інші косметичні засоби, які ви використовуєте, тощо. Однак необхідно пам’ятати, що тривалість захисту може зменшуватись під впливом контакту з водою або іншими зовнішніми факторами, наприклад, при активному тренуванні.
Чи буває SPF 100, чи це маркетинг?
На жаль, SPF 100 — це лише маркетинговий хід,
Чим можна підсилити дію SPF і з чим його можна поєднувати, а чого краще уникати перед або після нанесення сонцезахисту?
Дію SPF чудово підсилює вітамін С, тому перед нанесенням захисту від сонця бажано наносити сироватку з вітаміном С.
Захист від ультрафіолетових променів важливий протягом цілого року, оскільки вони можуть вражати нас навіть у похмурі та прохолодні дні, бо відбиваються від поверхонь, таких як вода, цемент, пісок і сніг (у зимові сонячні дні).
Порада від Anywell
Є індекс, який допомагає відстежувати, чи потрібно у конкретний день використовувати SPF, — UV-індекс. Він прогнозує силу променів щодня і його значення можна знайти у застосунку вашого прогнозу погоди або загуглити. Якщо у вашій місцевості цей індекс становить 3 і вище — обовʼязково захищайте шкіру сонцезахисними засобами.
Сообщение Повний гайд: що потрібно знати про санскрін появились сначала на Anywell.